Hakkımızda

logo2

Köyümüz Çorum ili Osmancık ilçesine bağlı. Zeytin deresi adı ile anılan yöre içinde yer alan 10 köyden biridir. Köyümüz HALLEZ ÇAYI ile soğuk suyun devamı olan KEKLEZ ÇAYI arasında , Gölbel, Gölekcik , Göçük yaylası ve Çaldağın  suları ile beslenerek Kızıl ırmağa ulaşan ULU çayın kenarında , Kunduz ormanlarının devamı olan  Göynük Ve Bürük ormanlarının eteğinde , mütevazi görünümüyle , KUZ KÖYÜ (Kireçlik) adı altında yerini almıştır.

Geçmişte 120 haneye kadar yükselen, şimdi ise 80 hane kalan köyümüz halkı; Çalışkan , Açıkgönüllü , yardımsever ,geçmişine bağlı ,misavirperver  kişilerden oluşan büyük bir aile gibidir. Köyümüz yaylalarında soğuk suları, emsali olmayan sayfiye yerleri, zümrüt yeşili bitki örtüsü ve bozulmamış doğal güzelliği ileşirin bir Anadolu köyüdür.

Kuruluşu Osmanlı dönemine dayanan köyümüz halkı; geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sağlamaya çalışırken; başta nüfus artışı ve buna bağlı olarak gelirin azalması gibi olumsuz etkenlerden dolayı başkentimiz Ankara olmak üzere çeşitli illere göç etmek zorunda kalmıştır. İlköğrenimini köyümüzde tamamladıktan sonra orta ve yüksek öğrenimine devam edebilmek amacı ile gençlerimiz Ankara ve büyük şehirlerin yolunu tutmuş, hem çalışıp hem de okula devam etmenin yollarını aramışlar, akşam ortaokulları ve liselerinde eğitimlerini tamamlamış.Bazı arkadaşlarımız yüksek tahsilinide tamamlayarak; müteşebbis, işletmeci, bürokrat, doktor, mühendis, subay, öğretmen, kamu görevlisi gibi saygın mesleklere dahil olmuş ve bu günkü yapının oluşmasına etken oldukları gibi genç nesle nadide birer örnek olmuşlardır.

Bizler, herzaman özlemini duydugumuz köyümüzde ; doğmuş ve herhangi bir nedenle büyük şehre göç etmiş, hayat şartları altında ezilmiş emektar hemşehrilerimiz olarak tanışmak, geçmişle bağlantımızı koparmamak, geleneklerimizi yaşatmak, güç durumda kalanlara yardımcı olmak, dayanışmayı sağlamak , neşeli ve kederli günlerimizde birbirimize daha çabuk ulaşabilmek amacıyla KUZ KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA SANDIĞI‘ nı 01.01.1999 tarihi itibariyle kurmuş bulunuyoruz.